Zerdeçalın Faydaları

Hindistan, Çin, Endonezya, Jamaika, Peru ve Pakistan başta olmak üzere Asya’nın tropik ve subtropik bölgelerinde yetişmektedir. Bitkinin toprak altındaki ana kökleri yumurta ve armut şeklinde, yan kökleri ise yumru (rizom) şeklindedir. Bu yumrular sarı renk pigmentlerini içermektedir. Curcuma longa L. bitkisinin yumrularından köken alan bitkiye turmerik adı verilmektedir .

Özellikle nezle, öksürük, sinüzit, romatizma hastalıkları, deri hastalıklarında kullanıldığı için Hindistan tıbbında zerdeçalın önemli bir yeri vardır.


B12 vitamini hariç B grubu vitaminlerini, E ve C vitamini, K vitamini ve folat içermektedir. Kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinko minerallerini de belli miktarlarda içermektedir.Zerdeçal kolesterol içermez ve içeriğinde su bulunur.
Zerdeçalın en aktif olan ve toksik olmayan bileşeni kurkumin bir polifenoldür.

Bu özelliği ile antioksidan aktivite, çeşitli kanserler, antilipidemi, öğrenme ve sözel hafızada etkileri, Parkinson hastalığı, gastrointestinal hastalıklar, Alzheimer hastalığı gibi sağlık sorunlarında koruyucu ve tedavi edici etkiye sahiptir. Ayrıca kan beyin bariyerini geçme özelliğine de sahiptir .Fareler ile yapılan çalışmalarda bir polifenol olan kurkuminin obeziteyi önlediği bulunmuştur.


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör