Sağlıklı Balık Pişirme Yöntemleri

Her ay mevsimine uygun balık yemelisiniz. Bunun temel sebebi pek çok deniz canlısının yumurtlama zamanının Nisan ve Ekim ayları arasına denk gelmesidir.Yumurtlama dönemindeki balıkları tüketmeniz deniz ekosisteminin bozulmasına sebep olur. Yavru ve yumurtlamak üzere olan balıkların tüketilmesi ise bir sonraki balık sezonlarında, balık stoklarının çok hızlı düşmesine ve türlerin yok olmasına neden olmaktadır.


Soğuyan havalarla birlikte balık tüketiminin artması ,sağlıklı balık pişirme yöntemleri konusunda araştırmaları artırdı.Bu yazımızda sağlıklı balık pişirme yöntemlerine yer veriyor olacağız.
Balık hem omega 3 kaynağı olması hem de lezzetiyle vazgeçilmez besin kaynaklarından biri. Balık pişirmenin en yaygın yöntemlerinden biri kızartma olsa da balığın besleyici değerini kullanılabilecek çok daha sağlıklı yöntemler bulunmaktadır.Bu yöntemlerin başında marine etme,ızgara,fırında ve buğulama gelmektedir.


Marine ederek pişirme:


Balıkları marine ederek pişirmek en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmekte. Öncelikle temizlenen ve ayıklanan balık, limon suyu ile marine edilir ve suda pişirilir. Bu yöntem özellikle Güney Amerika'da sıkça kullanılıyor. Limon suyu yerine balsamik sos gibi çeşitler de denenebilir. Bu yöntem en çok levrek gibi yağlı balıklar için uygun.


Fırında pişirme:


Balığı en leziz ve sağlıklı bir şekilde pişirebileceğiniz fırında pişirme yöntemi ile birlikte balığın yanında garnitür sebzeler ve patatesler ekleyebilirsiniz. Fırında 150-180 derece arasında pişirebileceğiniz balıklardan levrek, somon, çipura, palamut en uygunlar arasında.


Izgara:


En çok tercih edilen bir diğer yöntem olan ızgara yaz aylarının en sevilen balık pişirme yöntemlerinden olan ızgara fırında da kolaylıkla yapılabiliyor. Büyük balıklar ızgara için en uygun balıklardır.Izgara ve fırında ızgara ile pişirme çok benzer pişirme yöntemleri. İkisinde de gıdaya çok yüksek sıcaklıklarda kuru ısı veriliyor.İkisi arasındaki temel fark ise ızgarada ısının aşağıdan gelmesi, fırında ise yukarıdan gelmesi.İki yöntemde de herhangi bir yağ eklemeden çok lezzetli balıklar hazırlayabilirsiniz.


Izgara yanlış yapıldığında, balığı yüksek sıcaklıklarda ısıya maruz bırakırsınız. Doğrusu, ısı kaynağıyla balık arasında 15 cm.’lik mesafenin olması ve balığın yavaş yavaş piştiği bir ızgaradır.


Mangalda balık yemek çok keyifli ve lezzetli ama doğrudan ateşe maruz kaldığında, HAS ve PAH gibi bazı zararlı bileşiklerin oluşmasına yol açabilir.
Buharda pişirme:


Su buharı yardımı ile balığı pişirme yöntemi olan buharda pişirme, en sağlıklı balık pişirme yöntemlerinden biri. Bu yöntemin en önemli avantajı ise balıkların sulu ve yumuşak olması, diğer yöntemlerdeki gibi kurumaması. Ayrıca buharda pişirme balıkların besin değerlerini korumasında da etkili. Buharda somon gibi balıkları rahatlıkla pişirebilirsiniz.


Tuzda pişirme:


Balık restoranlarında sıkça gördüğümüz tuzda balık pişirme, balığın lezzetine lezzet katıyor. Balığın üzerini kaplayan tuz ile pişirilen balıklar bu yöntemle hem çıtır çıtır oluyor hem de lezzeti damakları şenlendiriyor. Tek yapmanız gereken yumurta akı ile tuzu karıştırıp fırın tepsisinin tabanını ve balığın üstünü bu karışımla kaplamanız.Kızartma: Özellikle hamsiye çok yakışıyor, itiraf edelim! Ancak balık, kızartma yağının bir kısmını emerek kalori içeriğini artırır ve balığın içeriğindeki sağlıklı yağ profili değişir.


Bazı kişiler kokacağı düşüncesiyle evlerinde balık pişirmek,istemezler. Oysa ki ocak üzerinde limon kabuğu yakmak veya bir cezvede sirke kaynatmak, bu sorunla baş etmede gayet pratik bir çözümdür.#balık #balıkpişirmeyöntemleri


#sağlıklıbalıkpişirmeyöntemleri #sağlıklıbeslenme #diyetisyen

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör