Kakulenin Faydaları

En son güncellendiği tarih: Oca 24

Ana vatanı Hindistan olan ve bir çokları için yeni bir tat, yeni bir baharat olan kakule aslında yüzyıllardır tohumuyla, yağıyla ve özleriyle yemeklerde ve hastalıkların tedavisinde kullanılmaktaydı.

Baharat Kraliçesi olarak adlandırılan kakule dünyanın en pahalı üçüncü baharatıdır.(Pahalılık sıralaması safran, vanilya ve kakule) Zencefille aynı aileden gelen kakule tat olarak nane ile karşılaştırıldığında ise yoğun bir tada sahiptir.

Kakulenin Çeşitleri

Yeşil ve siyah olmak üzere iki çeşit kakule çeşidi vardır. Yeşil kakule: Gerçek kakule olarakta bilinir ve en yaygın kullanılan çeşittir. Hem tatlı hem tuzlu yemeklerde kullanılır. Çay, kahve de kullanılabilen bir çeşididir. Siyah Kakule: Tıbbi değerleri ile bilinir. Sadece köri ve biryani gibi yemeklerde kullanılır.Aynı zamanda garam masala’da önemli bir bileşendir.

Kakulenin Faydaları

1)Yüksek tansiyonu olan kişilere tansiyon düzenlenmesinde etkilidir. Yapılan bir klinik çalışmada yüksek tansiyon teşhisi konan 20 yetişkine günde 3 gram kakule tozu verildi ve 12 hafta sonra, kan basıncı seviyeleri normal aralığa önemli ölçüde düştüğü gözlenmiştir. 2)Vücuttaki ödemin atılmasında etkilidir. Kakulenin diüretik etkisi nedeniyle vücutta biriken ödemin idrarla atılmasını sağlamaktadır. 3)Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanser hücreleriyle savaşmaya yardımcı olabilir. Farelerde yapılan çalışmalar, kakule tozunun kanserle savaşmaya yardımcı olan bazı enzimlerin aktivitesini artırabileceğini göstermiştir. 4) Kakule içinde bulunan antioksidanlar, hücreleri hasardan korur ve iltihaplanmayı önler. 5) Yüksek karbonhidratlı ve yağlı diyet sonucunda oluşan karaciğer iltihabınızı azalttığına dair klinik çalışmalar bulunmaktadır. 6)Kakule sindirime yardımcı olmak için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ülserin iyileşmesinde oldukça etkilidir. 7)Ağız sağlığını iyileştirmek ve kötü nefesi tedavi etmek tarih boyunca da kullanım sebeplerinin başında gelmiştir. Bazı kültürlerde yemeklerden sonra tüm bir kakule kapsülü yiyerek nefesi tazelemek yaygındır. Yapılan bir çalışmada kakule özlerinin diş boşluklarında neden olabilecek beş farklı bakteri çeşidinde mücadelede etkili olduğu sonucuna varıldı. 8) Kakule içindeki bileşikler akciğerlerde hava akışını arttırmaya ve solunumu iyileştirmede etkilidir. Hırıltı, öksürük, nefes darlığı ve astım semptomlarıyla mücadele eder. Egzersiz sırasında oksijen kullanma yeteneğini artırabilir. Yapılan bir çalışmada, bir grup katılımcıdan 15 dakikalık aralıklarla bir koşu bandında yürümeden önce bir dakika boyunca kakule esansiyel yağı solutulması sonucunda daha yüksek oksijen alımına sahip oldukları tespit edilmiştir. 9) Trigliserit ve kolesterol düzeylerini azaltabilir. Karaciğer yağlanmasında karşılı etkilidir. 10) Yapılan klinik çalışmalar kakulenin depresyonla baş etmede etkili olduğunu göstermektedir. Sade birkaç kakule tohumunu toz haline getirin ve günlük çayınızla birlikte suda kaynatın. Daha iyi sonuçlar için çayı düzenli olarak tüketin. 11)Sindirimi kolaylaştırır. Kakulenin en yaygın kullanımı kahve ve chai çayı gibi içeceklerde, pişirilerek güveçlere, kurabiyelere, ekmeklere ve diğer fırınlanmış ürünlere eklenmesidir. 12)Kanıtlanmış bir afrodizyak olan kakule tozu sadece bir tutam ile sinir uyarıcıları serbest bırakır ve afrodizyak etki sağlar. 13)Kasları rahatlatır ve hıçkırıkları hafifletmede yardımcıdır. 14)Boğaz ağrılarında kakule, tarçın ve karabiber karışımı oluşturmak ağrıyı yatıştırır ve tahrişi azaltır, antibakteriyel koruma sağlar.

Kakulenin baharat olarak kullanımının herhangi bir olumsuz yan etkisi yoktur.İlaç olarak alınan kakulenin gebe ve emzirenlerde kullanımı ile ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır.

Kakuleli Baharat Çayı Tarifi 1çay kaşığı toz zencefil ½ çay kaşığı toz kakule 1/8 çay kaşığı toz karabiber ve karanfil 1 çubuk tarçın 2,5 bardak su 2 siyah çay poşeti 2,5 bardak yağsız süt 2 tatlı kaşığı bal tercihe bağlı portakal dilimleri Yapılışı Küçük bir kapta zencefil, kakule, karanfil ve karabiberi karıştırın.Kaynamış suyun içerisine siyah çay poşetlerini ve tarçın çubuğunu suya karıştırın ve baharat karışımını ilave edin.5 dakika kaynatın ve çay poşetlerini ve tarçın çubuğunu alın.Sıcak Sütü ve balı ilave edin.Bardaklarınıza portakal dilimleri veya kurutulmuş portakalla servis edin.3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör